м. Черкаси, бул. Шевченка 150/2
пн-пт 9:00-18:00сб 9:00-13:00

Нарощування кістковими замінниками

Численне консервативне» порятунок ” зуба шляхом переліковування системи його каналів всіма доступними засобами вичерпано, і лікар визнає, що він безсилий в даній ситуації і зуб доведеться видаляти…. Чому це доводиться робити-ми з вами розглянули раніше. Тепер же перейдемо до наступного етапу, і позначимо наступне: «кваліфіковане видалення зубів – початкова стадія до їх ефективного заміщення».

Відновлення кісткової тканини зуба


Видаляючи зуб, кваліфікований лікар-стоматолог заздалегідь обговорив з пацієнтом подальший план лікування, і знає, як він буде заміщати відсутній зуб. Значна частина лікарів-стоматологів хірургів, а також лікарів-стоматологів загальної практики, діючи за класичними методиками, відразу після видалення зуба виробляють стиснення країв лунки з метою зменшення поверхні рани і поліпшення загоєння тканин, а також згладжування або скусиваніе гострих країв лунки (запобігання утворенню гострих кісткових виступів « ” екзостозів»)

У клініках, що спеціалізуються в області пародонтології та імплантології, крім класичного підходу до лунки видаленого зуба існує підхід «профілактики атрофії кісткової тканини після видалення». Лікар-імплантолог, який проводить видалення зуба, не тільки буде намагатися зробити це максимально атравматично, але і обстежує лунку повністю на наявність пародонтальних дефектів, а при їх виявленні поєднає таке видалення з підсадкою замінника кісткової тканини з метою профілактики атрофії і відновлення обсягу кісткової тканини. І здійснюється ця процедура за допомогою замінників кісткової тканини різного походження.

Кюретаж лунки після видалення зуба

Процес атрофії кістки на місці видаленого зуба протікає динамічно перші 2-3 місяці, досягаючи 40% -60% до кінця третього року внаслідок недостатнього навантаження на дану ділянку альвеолярного відростка. Надалі процес атрофії тримається на рівні 1-3% в рік при відсутності несприятливих факторів.

Методика заміщення дефекту лунки полягає в наступному. Після видалення зуба лікар проводить ретельний кюретаж лунки (очищення лунки від м’яких тканин і тканин запального походження). Потім замінник кістки змішується з кров’ю, отриманою з лунки, поміщається в лунку. Після цього кістковий замінник перекривається ізолюючої мембраною, і лунка вшивається наглухо. Через 3-4 місяці після такої маніпуляції лунка готова до установки імплантату.

Як ми з вами раніше з’ясували, є кілька видів замінників кісткової тканини:

  • аллопласты – синтетичні препарати. Найбільш поширені в Росії ChronOS, BioResorb
  • ксенотрансплантати-препарати тваринного походження. Найпоширеніший у світі з них-BioOss
  • аллотрансплантати-препарати людського походження, наприклад, Tutogen, Osteograft.

Мембрани, використовувані при вищеописаних маніпуляціях, можуть бути двох видів: розсмоктуються (наприклад, BioGide) і нерассасивающіеся (наприклад, GorTex)/ розсмоктуються мембрани не вимагають подальшого видалення, як нерассасивающіеся, але Другі можна використовувати при кісткових дефектах великих розмірів. Обидва види мембран повинні бути зверху покриті наглухо зашитою слизової. Розбіжність країв рани над мембранами пов’язано з таким несприятливим для імплантації явищем, як куріння, і є терміновим сигналом для звернення до свого лікаря. Це пов’язано з тим, що розсмоктується мембрана при розбіжності швів під впливом слини може розчинитися протягом 1-2 діб, а нерассасивающаяся – може контамінувати (зібрати, приклеїти) на своїй поверхні мікроорганізми зі слини, які не дадуть підсадочному матеріалу перетворитися в кістку. Тому в першому випадку необхідно проводити медикаментозну обробку рани, а в другому — видалити таку мембрану. І в тому, і іншому випадку кількість відновлюваної кістки буде зменшено через вплив на рану несприятливих факторів. Таким чином, недотримання правил післяопераційного догляду за раною може привести до отримання менших обсягів кістки, ніж планувалося при втручанні.

Повне закриття рани при маніпуляціях по збереженню або відновленню кісткового обсягу пов’язано з дефіцитом м’яких тканин. Тому лікар повинен продумати план своїх маніпуляцій з м’якими тканинами, продумати які він буде проводити розрізи, для того щоб рану можна було згодом наглухо вшити. Іноді провести таке переміщення тканин складно, в таких випадках можна використовувати нерассасивающуюся мембрану Cytoplast, яку можна не ушивати наглухо і видалити з рани через 3 тижні.