м. Черкаси, бул. Шевченка 150/2
пн-пт 9:00-18:00сб 9:00-13:00

Нарощування кісткової тканини: пересадка власної кістки і кісткових блоків

На зорі імплантології лікарі стикалися з таким дефіцитом кісткової тканини як дуже вузький альвеолярний відросток. Тоді єдиним методом збільшити його ширину було розщеплення за типом»зеленої гілочки”. При цьому в відростку поздовжньо пророблялася глибока борозна, в неї вводився інструмент, і зовнішня пластинка надламувалася, що виникло простір заповнювали кістковим матеріалом. Але цей метод не гарантував створення прийнятного контуру. Проведені в останнє десятиліття дослідження з фізіології кісткової тканини, по підсадних матеріалів, дизайну самого імплантату і факторам розподілу навантаження показали, що успіх при кістковопластичних операціях можна збільшити. Досягнення максимального естетичного і функціонального ефекту починається з правильної установки імплантату. Завдяки сучасним технологіям аутотрансплантації кісткових блоків можна відновити гребінь, навіть якщо він зазнав значної резорбції.

Деякі дослідження в області імплантології показують кращий прогноз при установці імплантату в кістковий масив достатніх параметрів, ніж при установці імплантату в лунку видаленого зуба або в зону з недостатньою кількістю кістки з одночасно проведеним нарощуванням кісткової тканини.

Навіщо проводиться нарощування кісткової тканини при імплантації зуба

Відкладена установка імплантатів через якийсь час після проведення нарощування має ряд переваг: наявність достатньої кількості кісткової тканини можливість установки імплантату в «правильному» ортопедичному положенні забезпечення кращої фіксації імплантату забезпечення кращого контакту з покриттям імплантату за рахунок більшої щільності кістки.

Виживаність імплантату безпосередньо залежить від біомеханіки його стану в щелепної кістки. Біомеханічний розподіл стресового навантаження здійснюється в місці безпосереднього контакту кісткової тканини з імплантатом. Чим вище щільність кістки, тим краще розподіляється по ній навантаження. Оскільки максимальне навантаження припадає на ділянку кістки навколо підстави імплантату, нарощування кісткової тканини, в ідеалі, має привести до появи кістки з достатнім рівнем щільності для достатнього протистояння навантаженні. Якщо є необхідність відновити значний дефіцит кісткової тканини, то найбільш ефективною буде підсадка кісткового аутотрансплантата. З внутрішньоротових джерел кісткових блоків виділяють дві ділянки: підборідний симфіз (центральна частина підборіддя, розташована нижче коренів передніх нижніх зубів) і кут і гілка нижньої щелепи (простір, розташоване за нижнім зубом мудрості, зовнішнє його і вище). Використання внутрішньоротових донорських ділянок пов’язано як однотипним ембріональним походженням кістки, так і здешевленням процедури в порівнянні з госпіталізацією і наркозом при заборі кістки з повздошной тазової кістки.

Найчастіше з області підборіддя можна пересадити кістковий блок достатнього розміру, щоб наростити гребінь необхідної ширини в області чотирьох зубів, а також — блок для того, щоб відновити гребінь в області двох зубів, якщо необхідно збільшити альвеолярний відросток як в ширину, так і в висоту. Трохи меншу зону можна відновити блоком з кута і гілки нижньої щелепи.

Процес нарощування кісткової тканини

Методика втручання полягає в наступному. З донорської ділянки забирається блок, порівнянний з розмірами відновлюваної ділянки. У сприймає ложі робляться мініотверстія, через які в блок будуть проростати нові судини — для кращого кровопостачання блоку. Блок за допомогою спеціальних гвинтів прикручується до сприймає ложу, простір між блоком і приймаючим ложем заповнюється або аутогенної кісткової стружкою (отриманої при заборі блоку) або кістковим замінником. Блок з підсадним матеріалом або перекривається чи ні ізолюючої мембраною в залежності від того, за якою технологією працює лікар-імплантолог. Далі ретельно зашиваються обидві зони – і де забирався блок, і де він встановлювався. Такі ускладнення як розбіжність країв рани і експозиція (прорізання через ясна) аутотрансплантата частіше зустрічаються у курців, тому на період лікування пацієнти повинні утримуватися від куріння. Небажано носіння знімного тимчасового протеза, що спирається на аутотрансплантат. Через 4 місяці в даній області можлива установка імплантатів.

Забір блоку також можна здійснювати для отримання кісткової крихти. Якщо проводиться втручання, при якому обсяг подсаживаемого матеріалу досить великий, зазвичай до костнозамещающим матеріалами додають подрібнену власну кістку. Кісткову крихту також можна використовувати при синусліфтингу, при нарощуванні альвеолярного гребеня по висоті при одномоментній установці імплантатів.

Нарощування кісткової тканини: відгуки та відповіді на питання

Найчастіше пацієнтів дуже турбує те, яким буде їх підборіддя після проведення такої операції. Неповне відновлення кісткової тканини в області підборіддя не призведе до зовнішніх змін в профілі особи. Деякі фахівці не рекомендують заміщати донорський ділянку остеопластичним матеріалом, і це ніяк не позначається на зміні контурів області підборіддя. Що стосується кута і гілки нижньої щелепи, то в області донорської ділянки достатня установка коллагеновой губки. Звичайно, в кожному індивідуальному випадку необхідно обговорити це питання зі своїм хірургом-імплантологом